Zbiornikom wykorzystywanym w cynkowniach ogniowych stawiane są rygorystyczne wymagania – wielkie znaczenie mają surowe warunki pracy i ciężar poszczególnych elementów. Muszą być odporne na chemikalia alkaliczne oraz działanie kwasów oraz zachowywać odporność i właściwości nawet w bardzo wysokich temperaturach. Dodatkowo zewnętrzna konstrukcja wzmacniająca zbiornika powinna być w pełni zabezpieczona antykorozyjnie.

obraz11z-300x223

Etapy cynkowania ogniowego

Efektem cynkowania jest pokrycie cienką warstwą cynku powierzchni różnorodnych elementów stalowych. Proces ten skutecznie chroni stal przed korozyjnym działaniem wody i powietrza.

Cynkowanie ogniowe odbywa się w sześciu podstawowych etapach.

  1. Obróbka strumieniowo-ścierna
  2. Odtłuszczanie
  3. Trawienie
  4. Topnikowanie
  5. Suszenie
  6. Cynkowanie

W trakcie obróbki strumieniowo-ściernej powierzchnia elementów stalowych oczyszczana jest z zanieczyszczeń takich jak np. piasek i pozostałości starej powłoki w sposób mechaniczny. Następnie powierzchnie odtłuszcza się chemicznie, żeby pozbyć się oleistych substancji uniemożliwiających reakcję żelaza z cynkiem. Kolejnym krokiem jest trawienie, czyli usunięcie substancji niemetalicznych – zazwyczaj poprzez kąpiel w kwasie solnym. Tak przygotowane można poddać topnikowaniu (zanurzeniu w roztworze wodnym chlorku cynku i chlorku amonu) oraz kontrolowanemu suszeniu w temperaturze od 120°C do 150°C. Dopiero po tych wszystkich zabiegach elementy stalowe mogą zostać poddane cynkowaniu ogniowemu. Zanurza je się w kąpieli z ciekłego cynku o temperaturze mieszczącej się w zakresie od 445°C do 455°C.

Więcej informacji o oferowanych przez nas zbiornikach można znaleźć w zakładce: Zbiorniki. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.