Kontenerowa oczyszczalnia ścieków – budowa i schemat działania
Kontenerowa Oczyszczalnia ścieków (OŚ) z tworzywa sztucznego typu od AT 30 do AT 250 pracująca w technologii niskoobciążonego osadu czynnego służąca do aerobowego oczyszczania ścieków należy ze względu na swoją konstrukcję do mechaniczno-biologicznych OŚ. Składa się z owalnego zbiornika w całości wykonanego z tworzywa sztucznego (polipropylen), rozdzielonego ścianami dzielącymi na poszczególne komory technologiczne. Kontenerowe oczyszczalnie ścieków wykorzystują własną technologię oczyszczania ścieków Vertical Flow Labyrinth – VFL®, która jest chroniona międzynarodowym patentem. Zastosowanie tej technologii w procesie oczyszczania ścieków zapewnia wysoką jakość oczyszczonych nieczystości oraz niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.
Kontenerowa oczyszczalnia z przepompownią
Zalecamy umieszczenie przed OŚ przepompowni z pompami zatapialnymi. Ich zastosowanie eliminuje konieczność zagłębienia oczyszczalni w przypadku nisko położonego przyłącza kanalizacyjnego, ponadto jest korzystne dla pracy oczyszczalni dzięki uśrednieniu składu ścieków i porcjowemu obciążaniu kontenerowej oczyszczalni.
Oferujemy również warianty kontenerowej oczyszczalni AT 30 iPS do AT 225 iPS zintegrowane z przepompownią. Tego rodzaju oczyszczalnie kontenerowe przeznaczone są do oczyszczania ścieków od 4,5 do 33,8 m³/dobę. Dostarcza się je ze zintegrowaną przepompownią z mechanicznym podczyszczaniem wstępnym. Linię technologiczną można uzupełnić również o osadnik na osad nadmierny.
Kontenerowe oczyszczalnie ścieków typu od AT 30 do AT 250 owalne są zaprojektowane jako jednozbiornikowe, które można łączyć równolegle.
Elementy wyposażenia oczyszczalni owalnych AT:
- zintegrowana studzienka na dmuchawy,
- dmuchawy membranowe Secoh JDK 300-500 (230V),
- jednostka sterująca AQC Basic do oczyszczalni ścieków z technologią VFL® (możliwość zastosowania modułu GSM do zdalnego kontrolowania i sterowania oczyszczalnią).
Wykorzystanie kontenerowych oczyszczalni ścieków
Kontenerowe oczyszczalnie ścieków (AT 30 – AT 250 (dla 30 – 250 RLM) służą do oczyszczania ścieków z domów mieszkalnych, mieszkań, hoteli i pensjonatów, restauracji, szkół, przyczep kempingowych oraz pól kempingowych, małych przedsiębiorstw itp. Oczyszczone ścieki można odprowadzić do odbiornika typu ciek wodny, np. do rzeczki, rowu melioracyjnego, drenażu/studni chłonnej lub do powtórnego wykorzystania wody po trzecim etapie oczyszczania.
Opis technologiczny
W kontenerowych oczyszczalniach ścieków od AT 30 do AT 250 stosuje się proces ciągłego przepływu niskoobciążonego osadu czynnego. Urządzenie składa się z pojedynczego pionowego zbiornika owalnego wykonanego z polipropylenu – reaktora biologicznego, który w jednym zbiorniku łączy następujące procesy:
- mechaniczne podczyszczenie,
- magazynowanie osadu nadmiernego,
- oczyszczanie biologiczne przy użyciu procesu niskoobciążonego osadu czynnego,
- separacja oczyszczonych ścieków od osadu czynnego w ostatniej komorze oczyszczania oraz równoważenie przepływu wahań napływu ścieków w strefie retencyjnej.
Zbiornik bioreaktora jest podzielony na cztery komory technologiczne:
- nienapowietrzana komora do mechanicznego podczyszczania, denitryfikacji i zbierania nadmiaru osadów składa się z sześciu (AT 30-AT 75), dziesięciu (AT 100-AT 150), dwunastu (AT 175) lub czternastu komór (AT 200-AT 225), które tworzą tzw. „labirynt przepływu pionowego” – VFL®,
- napowietrzana komora osadu czynnego,
- osadnik wtórny/końcowa komora oczyszczająca,
- strefa akumulacji nad normalnym poziomem ścieków w reaktorze biologicznym do wysokości przelewu w regulatorze przepływu.
Gwarantowane i normalnie osiągalne parametry na odpływie z oczyszczalni ścieków AT po biologicznym oczyszczeniu:
Osiągalne parametry na odpływie z oczyszczalni ścieków AT po trzecim stopniu oczyszczania:
Parametry techniczne – oczyszczalnie ścieków AT30 do AT250 owal:
Możliwość rozbudowy o osadnik na osad nadmierny i/lub przepompownię.
Parametry techniczne – oczyszczalnie ścieków AT 30 owal iPS do AT 225 owal iPS ze zintegrowaną przepompownią:
Zintegrowana przepompownia (iPS) w oczyszczalni ścieków:
- objętość 2,2 m³,
- mechaniczne podczyszczenie,
- 3 pływaki (poziom min., roboczy, awaryjny),
- możliwość zamontowania jednej lub dwóch pomp,
- możliwość raportowania błędów pompy przez GSM,
- jednostka sterująca AQC iPS,
- pompy 230 V,
- wyjmowany kosz.
Montaż kontenerowych oczyszczalni ścieków AT
Montaż kontenerowych oczyszczalni ścieków AT
Zbiornik oczyszczalni ścieków z polipropylenu ma konstrukcję samonośną, przeznaczoną do montażu pod ziemią w taki sposób, aby górna krawędź zbiornika była około 50-100 mm powyżej poziomu terenu. Zbiorniki oczyszczalni ścieków z polipropylenu muszą być zamontowane na żelbetowej płycie fundamentowej grubości ok. 300 mm i zasypane warstwami gruboziarnistego piasku lub kruszywem o wielkości cząstek 4-8 mm, ewentualnie suchym betonem (mieszanka cementu z piaskiem 1-4 mm, 200 kg cementu na 1 m³ piasku). W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych konieczne jest zabezpieczenie zbiornika reaktora biologicznego, np. poprzez zamontowanie w betonowym sarkofagu wykonanym z bloków betonowych z wypełnieniem betonowym i zbrojeniem stalowym.
Zbiornik na osad
Zbiornik na osad
Zbiornik na osady ściekowe/osad nadmierny jest częścią układu oczyszczania, gdy ma to uzasadnienie technologiczne (większa pojemność magazynowania osadów, prostsza konserwacja itp.). Zbiornik na osad jest wykonany z płyt polipropylenowych (PP) metodą spawania.
Wymiary zbiornika na osad:
Kompletny układ technologiczny składa się z przepompowni *,
kontenerowej oczyszczalni AT oraz osadnika na osad.
* opcja
Kontenerowa oczyszczalnia ścieków zalety zastosowania
Kontenerowa oczyszczalnia ścieków to system oczyszczania ścieków, który składa się z kontenera wyposażonego w odpowiednie urządzenia oraz systemy filtracji i oczyszczania ścieków. Oto niektóre z zalet takiego rozwiązania.
- Mobilność – kontenerowa oczyszczalnia ścieków może być łatwo przenoszona z jednego miejsca na drugie, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla terenów tymczasowych lub o zmieniającym się zapotrzebowaniu.
- Szybkość montażu – kontenerowa oczyszczalnia ścieków wymaga zazwyczaj krótszego czasu na montaż niż tradycyjne oczyszczalnie. Jest to spowodowane tym, że większość urządzeń jest już zainstalowana wewnątrz kontenera.
- Oszczędność miejsca – konstrukcja może być zamontowana na relatywnie małej powierzchni, co jest korzystne dla przestrzeni, gdzie miejsce jest ograniczone.
- Oszczędność kosztów – dzięki swojej mobilności i łatwości montażu tego typu oczyszczalnia może być tańszą alternatywą dla tradycyjnych.
- Efektywność – kontenerowa oczyszczalnia ścieków oferuje wysoką efektywność oczyszczania ścieków, co oznacza, że poziom zanieczyszczeń jest znacznie zmniejszony, a woda może być bezpiecznie odprowadzona do naturalnego środowiska.
- Łatwość obsługi – wymaga mniej czasu i pracy w porównaniu z tradycyjnymi oczyszczalniami.
Wszystkie te zalety sprawiają, że kontenerowa oczyszczalnia ścieków jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych oczyszczalni ścieków, zwłaszcza w miejscach o ograniczonej przestrzeni lub tam, gdzie wymagana jest tymczasowa instalacja.