Gospodarstwo osadowe składa się z pompy, komorowej prasy filtracyjnej i kontenera na kółkach na osad.

Dobrana prasa filtracyjna komorowa może pracować w trybie:

  • ręcznym – czyli stłaczanie płyt prasy filtracyjnej oraz wyjmowanie placków osadowych przebiega ręcznie (około 2 × 15 min pracy na cykl),
  • półautomatycznym – stłaczanie płyt prasy przebiega automatycznie, a wyjmowanie placków osadowych ręcznie,
  • automatycznym.

Prasa filtracyjna komorowa

Prasy filtracyjne komorowe to urządzenia znajdujące zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu chemicznego, spożywczego lub górniczego. Działanie pras filtracyjnych polega na przepuszczaniu mieszaniny przez zestaw komór filtracyjnych, gdzie osad zatrzymuje się na materiałach filtracyjnych, a filtrat jest odprowadzany. Bateria filtracyjna prasy komorowej składa się z jednakowych płyt komorowych o głębi komory od 15 do 50 mm. Deska komorowa stanowi kombinację jednej płyty filtracyjnej i dwóch ram. Końcowe deski są z reguły z polipropylenu: ciśnienie robocze wynosi od 6-15 barów oraz 30 barów nadciśnienia.

Prasa filtracyjna komorowa powinna być umieszczona w ogrzewanym pomieszczeniu (min. +10°C) z dostępem do wody użytkowej.

Podstawowego podziału pras filtracyjnych można dokonać wg rozwiązania technicznego jego składników podstawowych – stelaża, pakietu płyt filtracyjnych, zamknięcia jak również urządzeń dodatkowych. Format prasy filtracyjnej oznacza długości krawędzi płyt filtracyjnych.

Wg typu baterii filtracyjnej prasy filtracyjne dzielimy na:

  • komorowe – prasy filtracyjne komorowe odznaczają się niezawodnością i odpornością w rozmaitych dziedzinach; bateria filtracyjna składa się z jednakowych płyt komorowych o głębi komory od 15 do 50 mm; deska komorowa stanowi kombinację jednej płyty filtracyjnej i dwóch ram. Końcowe deski są z reguły wykonane z polipropylenu; ciśnienie robocze od 6 do 15 barów oraz 30 barów nadciśnienia. Rozwiązanie w postaci tej prasy filtracyjnej charakteryzuje dobra cena, a także solidność wykonania;
  • membranowe – na podstawie deski umocowana jest ruchoma membrana; membrany wykonane są z polipropylenu, kauczuku syntetycznego bądź termoplastycznego elastomeru; membrana jest nieprzepuszczalna i służy do przyciśnięcia placka filtracyjnego do komór; jako medium dociskające można zastosować ciecz bądź gaz – najczęściej wodę i powietrze; dla zapewnienia niezawodności membranowej prasy filtracyjnej wykorzystują się specjalne systemy bezpieczeństwa; prasy filtracyjne membranowe pracują przy nadciśnieniu 30 barów, a w szczególnych przypadkach nawet więcej;
  • ramowe – warstwowy filtr – komory tego typu utworzone zostaną uszeregowaniem płyt i ram filtracyjnych z polipropylenu; w taki sposób powstają komory o głębi 5-40 mm, wg grubości ramy; w prasach filtracyjnych ramowych dochodzi do filtracji z kolmatacją, która wykorzystywana jest np. przy produkcji napojów do czystej filtracji; ciśnienie robocze leży przy nadciśnieniu 6 barów.
IMG_20181002_112021-scaled
IMG_20181001_154725-scaled

Wg konstrukcji można prasy filtracyjne podzielić na:

  • prasy filtracyjne z górnymi belkami nośnymi – dzięki masywnej i mocnej konstrukcji nadają się do stosowania w przemyśle chemicznym; w wymiarach od 1000 × 1000 do 2000 × 2000 mm,
  • prasy filtracyjne z bocznymi belkami nośnymi – wykonanie również dla obsługi ręcznej, stosunkowo niska masa konstrukcyjna, najwyższy stopień automatyzacji w przypadku klejących się placków filtracyjnych.

Pliki do pobrania

  Schemat 470

  Schemat 630

Podstawową konstrukcję prasy filtracyjnej uzupełniają rozmaite moduły jak urządzenie do przesuwu płyt filtracyjnych, łapacz kropel, urządzenie do mycia tkaniny filtracyjnej, kwaśne pranie tkanin, urządzenia do zwalniania i zgarniania placku filtracyjnego.

Masz wątpliwości?
Skorzystaj z formularza