Oczyszczalnia to jeden z lepszych sposobów na wydajne i ekologiczne odprowadzenie wytwarzanych w gospodarstwie domowym lub innym obiekcie budowlanym ścieków. Jednak by działała ona we właściwy i wydajny sposób, wymaga odpowiedniej konserwacji i eksploatacji.

Oczyszczalnia ścieków – ekonomiczny sposób na odprowadzenie ścieków

pic_0457__2_-300x169

Sama budowa oczyszczalni nie należy do najtańszych, jednak jej późniejsza eksploatacja praktycznie nie wymaga żadnych wkładów własnych. Pod warunkiem że nie przytrafi nam się awaria – właśnie z tego powodu właściwa eksploatacja i konserwacja układu jest tak istotna. Jednym z aspektów, o którym pod żadnym pozorem nie wolno zapominać, jest używanie odpowiednich biopreparatów – pisaliśmy o tym już w naszym poprzednim artykule: Bakterie do oczyszczalni. Jednak to nie jedyna rzecz, o której trzeba pamiętać.

Oczyszczalnia ścieków – jak prawidłowo konserwować?

Większość zanieczyszczeń ze ścieków jest neutralizowana przez działanie oczyszczalni, jednak część z nich osadza się na poszczególnych częściach układu. Właśnie dlatego oczyszczalnię trzeba co jakiś czas czyścić i konserwować. O czym musimy pamiętać?

W zależności od posiadanego przez nas typu oczyszczalni, producenci zalecają opróżnianie osadnika gnilnego z zanieczyszczeń stałych – raz na dwa, trzy lata, z reguły nie częściej niż raz na pół roku. Należy także pamiętać o czyszczeniu filtrów i filtrów powietrza, płukaniu pompy w przepompowni, sprawdzaniu stanu dmuchawy powietrza oraz regulacji natlenienia. Okresowo musimy równać kontrolować nie tylko poziom osadu, ale także skład odpływu w naszej oczyszczalni.

To wszystko oczywiście zalecenia ogólne, a w konserwacji konkretnego urządzenia trzeba zawsze stosować się do wskazówek otrzymanych od producenta lub firmy, która oczyszczalnie montowała.