Oczyszczalnia to jeden z lepszych sposobów na wydajne i ekologiczne odprowadzenie wytwarzanych w gospodarstwie domowym lub innym obiekcie budowlanym ścieków. Jednak by działała ona we właściwy i wydajny sposób, wymaga odpowiedniej konserwacji i eksploatacji.

Oczyszczalnia ścieków – ekonomiczny sposób na odprowadzenie ścieków

Kontenerowe oczyszczalnie ścieków

Sama budowa oczyszczalni nie należy do najtańszych, jednak jej późniejsza eksploatacja praktycznie nie wymaga żadnych wkładów własnych. Pod warunkiem że nie przytrafi nam się awaria – właśnie z tego powodu właściwa eksploatacja i konserwacja układu jest tak istotna. Jednym z aspektów, o którym pod żadnym pozorem nie wolno zapominać, jest używanie odpowiednich biopreparatów – pisaliśmy o tym już w naszym poprzednim artykule: Bakterie do oczyszczalni. Jednak to nie jedyna rzecz, o której trzeba pamiętać.

Oczyszczalnia ścieków – jak prawidłowo konserwować?

Większość zanieczyszczeń ze ścieków jest neutralizowana przez działanie oczyszczalni, jednak część z nich osadza się na poszczególnych częściach układu. Właśnie dlatego oczyszczalnię trzeba co jakiś czas czyścić i konserwować. O czym musimy pamiętać?

W zależności od posiadanego przez nas typu oczyszczalni, producenci zalecają opróżnianie osadnika gnilnego z zanieczyszczeń stałych – raz na dwa, trzy lata, z reguły nie częściej niż raz na pół roku. Należy także pamiętać o czyszczeniu filtrów i filtrów powietrza, płukaniu pompy w przepompowni, sprawdzaniu stanu dmuchawy powietrza oraz regulacji natlenienia. Okresowo musimy równać kontrolować nie tylko poziom osadu, ale także skład odpływu w naszej oczyszczalni.

To wszystko oczywiście zalecenia ogólne, a w konserwacji konkretnego urządzenia trzeba zawsze stosować się do wskazówek otrzymanych od producenta lub firmy, która oczyszczalnie montowała.